Üdv Néked Kedves Olvasó !
Úgy látszik ez az "Avagy" cikkek éve lesz itt a Blogon, de nem is baj, amíg lelkesen olvassátok amiket irkálunk nektek. Pár cikkben már felmerült, hogy egyszer írunk egy, a renoválásról szóló cikket. Most ez következik és megpróbáljuk Transferatuval közösen megírni, hogy ne csak én osszam itt az Agyakat. No meg várni kellett amíg megfelelő "alapanyagot" szerzek a cikkhez.
Igazából ez a cikk az első része lehetne egy csokornak, mivel itt csak egy szeletét vesszük az egész renoválásos ceremónikának, ergo lehetne ez a "Renováljunk! s01e01"! :D
De miről is van szó ?
Aki valaha is Wóórgémmel kezdett, annak ismerős lehet a most felvázolásra kerülő szituáció. A valósággal való bármiféle egyezés nem a véletlen műve.
1. Meglátsz egy szép új játékot vagy figurát. A modern világ átka, hogy napról-napra jönnek az új és szebbnél-szebb csodák.
2. Megtetszik - kiderül jó a rendszere és másnak is tetszik, vagyis lenne partner a játékhoz.
3. Elkezded vásárolni a figurákat amíg a pénztárcád nem kezd sikítozni. Persze mindezt úgy, hogy az asszonynak meg sem mered mondani mennyit költöttél :D Neked is benne van a hobbiban egy fél kocsi ára, ugye ?? Látom rajtad, ne tagadd!
4. Bár még nincs minden kifestve, újabb és újabb egységek vásárlásába kezdesz. Természetesen ezt is titokban.
Az eddig leírt forgatókönyv kb minden Wórgémerre igaz. A legtöbben azonban a boltok kínálatán túl szeretünk a "használt piacokon" is turkálni - legyen az az Inkvizitor vagy a sok Facebook csoport egyike. A lényeg,hogy valamivel a bolti ár alatt tudjuk megszerezni a kiszemelt szépséget.Ez igaz akkor is, ha az ember olyan dolgokra vadászik, mint én, vagyis régi, első és második kiadású WH40K figurákra, megszűnt specgame-ekre, netán nem foskasztos, hanem régi fém karakterekre ugyi, ami nem bolti cikk már.. OOP rulez!.
Igen ám de a Használt piacnak vannak árny oldalai.
1. Soha nem tudhatod, hogy ki milyen Készségekkel rendelkezik modellezés és festés témakörben. Ez csak akkor derül ki amikor, kézbe veszed és tüzetesebben megvizsgálod a kiszemelt áldozatot. Természetesen ez leginkább a neten bonyolított üzletekre igaz. Tudnék mesélni olyan drenyákról, hogy ihajjj! Majd ha nagyon rávesz a lélek, lövök róluk képet. Hátha valakinek van vmi ferde hajlama ezekkel kapcsolatban...
2. Bár a legtöbb estben kapunk képeket a megvásárolandó "termékről", valójában nem igazán tudhatjuk, hogy a gyári figurához képest mi az, ami kimaradt építés közben, vagy mi az az enyhe konverzió ami a leírásban szerepel. Higgyétek el lehet csodálatos dolgokat találni "enyhe konvert" címszó alatt. Profi konvert és profi festés alatt is... nem mintha én tudnék festeni, de legalább nem írom oda hogy prof. :D Jegyezzem meg, nagyon nem etikus egy kb 30% ban eredeti alkatrészt tartalmazó figurát eredetinek eladni, holott a maradék 70% meg teljesen más készlet ...vagy ki tudja mi.
3. Ha festett figurát/egységet veszünk, szinte biztos, hogy totál elüt az általunk kitalált sémától és festési stílustól. Na jó 90%,hogy eltér. Kivéve a feketére alapozott és ott abba is hagyott seregnél... :D
Így azért könnyebb lenne az egész, nem? :D
Mindezek összessége sokszor beindítja az emberben a "Francba az egésszel!"m meg a "Mi a fenének adtam én ezért ennyit?!" enzimeket, és bizony ha az ember szájában nem jó a PH, akkor nem is igazán szívesen játszik az adott figurával - bármennyire is várta, hogy végre a gyűjtemény része legyen. A felvázolt helyzet megoldásaként felmerülhet bennünk a "Visszamosom a zegészet a Francba!" gondolat, ami bizony nem is olyan nagy ördöngösség. Biztos sokan vagytok, akik már "párszor" éltetek a festék "lemosás" lehetőségével. Nektek, tapasztalt Barátaink, nem lesz újdonság legfeljebb érdekesség, ami most következik.
Most jön a Zagyosztás.
A következőkben felvázolom az általam használatos metódust, és Transferatu kolléga velem párhuzamosan megosztja tapasztalatait és gondolatait a témában. Lássuk a medvét.
Hozzátok hasonlóan én is sokat vásárolok használt figurákat, és ami azt illeti, egy-két kivétellel mindig lemosom az előző tulaj festését. Nem sznobizmus, de szeretem én festeni a figuráimat a saját elképzelésem szerint!
A renoválás első lépéseként visszamossuk a festéket. A felvázolásra kerülő módszer nagy előnye, hogy nem csak a festéket oldja, hanem kb mindent. Pillanatragasztót, tömítőt, egyszóval mindent, amire nincs szükségünk!
De mielőtt acetonfürdőt csinálnánk szeretett kádunkból, azért nem árt egy kis darabon kipróbálni a módszert - amennyiben van rá lehetőségünk. Ha netalán még is nem várt reakciót tapasztalunk, azonnal mossuk le hideg vízzel a figurát és töröljük szárazra. "A kockázatok és mellékhatások tekintetében olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!"
Az én megoldásomhoz ezekre lesz szükségünk.
- Egy pet palack.
- Szike a vágáshoz
- Acetonmentes körömlakk lemosó. (ez a kitétel hogy acetonmentes rendkívül fontos)
- Kiszuperált fogkefe.
- Egy keményebb sörtéjű ecset.
- Rongy, törlőkendő vagy bármi amit arra lehet használni.
- Természetesen a visszamosandó figurát se felejtsük ki, biztos ami biztos. Esetünkben khadori lovasság az áldozat.
- Gumikesztyű használata ajánlott tisztasági és egészségügyi okokból! "A kockázatok és mellék..."
1. Szétvágom a palackot, mert majd ebbe töltöm a lemosót.
Ha van annyi folyadékunk, akkor nyugodtan töltsük meg az edényünket, had lepje el a figurát. Így gyorsabb és könnyebb a festék eltávolítás.
2. Miután ezzel megvagyunk, mehet bele az első figura. Ha ilyen kevés lemosóval dolgoztok, akkor az ecsettel máris el lehet kezdeni a figura átecsetelését. Hagyjuk pár percet ázni.
3. Ha már eleget ázott a kis barátunk, akkor vegyük ki, fogjuk a rongyba, és a fogkefe segítségével kezdjük lekefélni róla a feloldott festéket. A lehetőségeinkhez mérten igyekezzünk a lehető legjobban betakarni a figuránkat, ugyanis a fogkefe az bizony szétfröcsköli az acetonos festék maradványokat. Ne ijedjünk meg, ha a figura egy-két alkatrésze a folyamat során távozik. Ez természetes mint mondtam az aceton megold mindent. "A kockáz..." Ha nagyját levakartuk a kefével akkor jöhet a finom takarítás.
4. Az ecset és egy kevés tiszta aceton segítségével átecseteljük a figuránkat.
Már csak a talpat kell letakarítani. Mivel kellemesen feloldotta az aceton a ragasztót ezért már csak le kell vakarni a talpdíszeket egy szikével.
Természetesen a többi alkatrész is megvan és szépen lejött róla a festék.Jöhet a többi!
Eddig tartott a festék eltávolítás. Összesen a három lovas modellt, ami azért nem kicsi, egy órányi munkával szépen eredeti formájába lehetett varázsolni. Már hallom is az éterben szálló szkeptikus kiáltásokat, hogy "de ez csak fém figurával működik" meg "biztos kikezdi a műanyagot"... tessék megnyugodni kedves Hobbitárs nem bántja a műanyagot. Vagyis ez így nem pontos. Inkább helyesbítenék. Én még nem találkoztam olyan műanyaggal, amit oldana az acetonmentes Körömlakklemosó. Mindazonáltal, ha mondjuk több órán keresztül a folyadékban csücsül a kiválasztott figura, azért meg tudja lágyítani az anyagot.
Hát ez mind szép és jó műanyag figurákra is, egészen a négyes pontig... Ott íziben kap egy mark of Nurgle-t...Én vagyok a példa, aki kipróbálta a körömlakkban áztatott műanyag figura receptet... Nem szép az eredmény. Emiatt kicsit mindig rettegek, amikor nekiállok acetonmentes körömlakkos dolognak. De szerencsére műanyag figukhoz van egy másik módszer is, ami pedig lassabb, de nem cseszteti a műanyagot "becsszó" :D.
A festés sajna elég randa... de ki nem tenném lakk lemosónak a drágát.
Ez pedig a hideg zsíroldós megoldás. Hasonlóan végig lehet menni a folyamaton, mint az előbbi esetében, a lényeg hogy legyen egy tégelyünk, üvegünk, bármi, amibe bele tudjuk önteni a folyadékot, és el is fér benne néhány szakasz. Fogkefe, törlőrongy, egyebek jó ha kéznél vannak...
Az én orvosom a TESCO zsíroldót javasolta. Kipróbáltam, bevált!
:D Aztán Bele a truttyba a műanyag figurákat. És 2-3-4 napig eltesszük, mint a koviubit.
Aztán mehet a kefélgetés, polírozás. Aceton nincs, körömlakk lemosó nincs, eredmény van, emhol. Először kicsit furin takony a festék, de szépen lejön egyébként...
Szóval, amit én ajánlok, az ez. Tesco hideg zsíroldó, szupernyák! Nem tudom, más zsíroldók mit tartalmaznak, eltér-e az összetételük, ergo én a tescosra mondanám nyugodt szívvel, hogy mehet.
Fém figurára az aceton, a nitro, hasonlók is megteszik. Csak ne út közben derüljön ki, hogy voltak műanyag alkatrészek is. A műgyantát még nem próbáltam visszamosni...
A nehezén már túl vagyunk !
Amint látjátok, ahány ház, annyi szokás. Ki mire esküszik. Transferatunak a hideg Szíroldó (egyébként kipróbálom én is) vált be, nekem az acetonmentes körömlakklemosó. Mindegy, hogy mit választasz festék eltávolításra, azért pár dolgot nem árt szem előtt tartani.
- Mindig próbáld ki az anyagot valami kis darabon!
- Mindig törekedj a biztonságra és a tisztaságra!
- Ne kapkodj! az soha nem vezet sehova!
Na de itt még nincs vége a tényleges renoválásnak. Ugyan a festék eltávolításon túl vagyunk, és szerencsés esetben a ragasztott alkatrészek is leváltak, azért még van mit tenni. Először is készítsünk egy egyszerű talpat a kicsi Huszároknak. Sereg esetében szem előtt tartva a praktikusságot, nem szoktam túl csicsázni, egyszerű parafa talp következik IKEÁS edény alátétből.
Egyszerűen két réteget ragasztottam a talpra, és gyors szorítóval összefogattam. Száradás után kicsit megcsipkéztem, és a ragasztásnál eltüntettem az illesztési vonalat.
Miután a talpak készen álltak, megcsapoltam a figurákat az illesztési pontoknál, és összeragasztottam. Majd a lovak talpát is megfúrtam, és azt egy hosszabb pinnel a talpra rögzítettem ! Csapoláshoz legjobb a Hústű. Na végre, rászoktál te is, ugye, mennyivel jobb, mint a gemkapocs! :D 500 HUF az Intersparban 10 db. Elég sok mindenre elég, és nagyon kis stramm dolog. A szükséges helyeken természetesen most is elvégezzük a tömítést. GS, Milliput, mindegy, csak rendesen elő legyen készítve a festésre!


A Végeredmény !

Tisztára mintha most kerültek volna ki a dobozból...nem? Már csak az alapozás és a festés van hátra, de úgy hiszem, az már egy másik cikk lesz ez így is giga posztra sikeredett.
Nekem momentán a parafa talp dolog két szempontból nem tetszik, ha nem baj, ideírom. Azt persze hozzá kell tenni, hogy nem is nagyon szoktam ráfeküdni a base-elésre, ergo nem vagyok túl kompetens, de...
Szerintem ez a típusú base egyrészről túl könnyen morzsálódik, amortizálódik, ergo szállítások/tárolások után alkalmasint pepecselni az újrafestéssel nem lehet kellemes melóka. De javítsatok ki, ha a parafa csak a végleges formára vágásnál-csipkézésnél olyan képlékeny, utána már valamiért nem az. :D Másrészről elnézve ezeket a base-eket, kicsit már barokkos "lótulsóoldala", amikor a dekor bezavar a funkciónak. Lehet hogy szőrszálhasogatás, de azt hiszem, én szoktam hasonló szőrszálhasogató ellenfelekkel játszani, akik ilyen kis apróságokkal vannak elfoglalva, mint pl mekkora az a base, tényleg átfér-e bizonyos helyeken a figura a scenic base miatt, mi lesz a base-to-base contact-tel, stb. Másrészről, egy kicsit egy olyan hamburgerre emlékeztet engem, aminél van egy M-es méretű zsömle, amiben XL-es dupla hús van... ;-)
De ezek csak az én meglátásaim, személyes véleményem.
Remélem, tetszett amit itt össze hordtunk nektek, és tudjátok majd alkalmazni! Ha gondoljátok, kommentben osszátok meg a saját tapasztalataitokat, módszereiteket. Ugyanide várjuk az esetlegesen felmerülő kérdéseket.
Mivel ez a cikk nem vette végig a lehetőségeket, amik egy-egy használt figura vétele után felmerülhetnek renováció terén, például törések, lepattanások és hasonlók kijavítása/helyrepofozása, ezért inkább nevezném ezt festék eltávolítás és gyors talpaló posztnak... :D
Ez mi ez? Csak warmachine? Miért is írtam én ide, amikor asse tudom mi az? :D
Üdv !
MAC&Transferatu